Bednarstwo to rzemieślnicza sztuka, która kojarzy się głównie z lekcjami historii. Podobnie jak wiele innych działów rzemiosła, i bednarstwo podupadło w połowie XX wieku, by na nowo powrócić do łask współcześnie.
Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl po usłyszeniu słowa „bednarstwo”, to oczywiście beczki. Co prawda, bednarz ogólnie zajmuje się wyrobem naczyń klepkowych, to właśnie jednak beczki nieodłącznie kojarzą się z tą profesją. Niegdyś służyły one do przechowywania cieczy lub pożywienia, dziś dodatkowo pełnią funkcję ozdobną. Beczki dębowe bardzo dobrze sprawdzają się w przechowywaniu i kiszeniu ogórków oraz kapusty.
W ofertach współczesnych bednarzy znajdziemy też i wspaniałe drewniane antałki, które są niczym innym, jak małymi beczułkami, które służą do przechowywania trunków, takich jak piwo, wino, miód pitny. W temacie wyrobów bednarskich i cieczy nie sposób nie wspomnieć o wiadrach i ceberach. Cebery niegdyś służyły do noszenia wody i trunków, a obecnie najczęściej wykorzystywane są w saunach. Charakteryzują się tym, że mają wydłużone dwie klepki z otworami znajdujące się naprzeciw siebie. Drzewiej, do tych otworów mocowano drążek, tak, by ceber mógł być niesiony przez dwie osoby. Wiadra i inne drewniane produkty dobrej jakości mogą być wykonane zarówno z dębu, jak i olchy. Dobry bednarz gotów będzie wykonać też balie i wanny. Balii używano w przeszłości nie tylko do kąpieli, ale również i do prania. Potężne, masywne, z pachnącej lasem olchy, będą wspaniałym urozmaiceniem w saunie czy w ogrodzie, gdzie wypełnione zimną wodą przyniosą orzeźwienie w letni, upalny dzień. Do wysokich balii warto zaopatrzyć się w drewniane stopnie, które pomogą zarówno małym, jak i dużym bezpiecznie dostać się do i wydostać ze środka.
Bednarskie rzemiosło oferuje też szereg akcesoriów związanych z kuchnią. Komu wiejski krajobraz nie kojarzy się z zapachem kromki świeżo upieczonego chleba, posmarowanej dopiero co ubitym masłem? Takie masło można ubić, korzystając z olchowej maselnicy. Gości podjąć można drewnianym kuflem piwa i dębową misą pełną przekąsek. A gdy przyjdzie ochota na świeży chleb, z pomocą przyjdzie dębowa dzieża, w której rozczyniano mąkę i wyrabiano chleb. Odradzające się rzemiosło bednarskie pojawia się na rynku i zachwyca swoimi dziełami. Przykłady wspomnianych dzież, antałków, balii i innych drewnianych wyrobów można zobaczyć między innymi, na stronie: http://bednarstwo.com/pl/. Zachęcamy do zakupów w ich sklepie firmowym!