Niezależnie od tego, czy planujemy umieścić w naszym domu wolnostojący blat, czy segment z kuchenką, zlewem lub płytą grzewczą, wyspa kuchenna jest doskonałym wyborem. Chociaż rozwiązanie to zwykle kojarzy się z obszernymi pomieszczeniami, to nawet w niewielkich wnętrzach można się pokusić o kreatywne rozwiązania, które sprawią, iż na nowo odkryjemy własną kuchnię.
Umieszczona pośrodku pomieszczenia wyspa kuchenna jest niezwykle ergonomicznym i wygodnym elementem wystroju, który swoją użyteczność zawdzięcza uniwersalności. Wyspę możemy traktować jako blat do przyrządzania posiłków, stół lub umieścić w niej piekarnik, lodówkę, zlew albo kuchenkę, dzięki czemu cała kuchnia znajduje się całkiem dosłownie w zasięgu ręki. Jako wolnostojący element zabudowy, wyspa kuchenna nie jest umieszczona w ciągu szafek lub w narożniku pomieszczenia, dzięki czemu może przy niej siedzieć lub stać kilka osób. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest mobilność, gdyż nie wyspa kuchenna nie musi być wcale stałym elementem zabudowy. Dostępne na rynku wyspy na kółkach są doskonałym rozwiązaniem nawet dla najmniejszych mieszkań.
Wyspa kuchenna to w istocie szerokie spektrum możliwości zaaranżowania wnętrze, którego granice wyznacza tylko nasza wyobraźnia. W przypadku otwartego układu wnętrza wyspa może stanowić użyteczne i estetyczne rozgraniczenie pomiędzy pokojem dziennym oraz kuchnią. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestrzenne. Dobre zaplanowanie stref roboczych na wyspie kuchennej oszczędzi nam pracy oraz sprzątania nawet w stosunkowo niewielkiej kuchni. Najprostsza wyspa kuchenna, z której będziemy korzystać głównie jako blatu do krojenia, może zostać wyposażona w szuflady, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń do składowania przyborów kuchennych. Obecna na rynku szeroka gama wysp sprawia, iż możemy samodzielnie zaprojektować i wprowadzić w życie wymarzony projekt lub skorzystać z gotowych do kupna i montażu elementów, oferowanych przez sklepy budowlane.