Efektywność energetyczna wpływa zarówno na aspekt finansowy, jak i ekologię. Z tego powodu warto dokładnie przeanalizować zapotrzebowanie cieplne budynku i jego mieszkańców. Poniżej publikujemy najważniejsze informacje na temat doboru techniki grzewczej w celu uzyskania możliwie największej sprawności energetycznej.
Czym jest efektywność energetyczna
Efektywnością energetyczną budynku określa się jego energetyczną sprawność, a zatem stopień przygotowania obiektu do zapewnienia użytkownikom komfortu cieplnego w trakcie użytkowania — przy jak najniższym zużyciu energii do jego ogrzania lub ochłodzenia.
Za sprawą wykorzystania nowoczesnych technologii (między innymi automatyki grzewczej oraz inteligentnych termostatów) możliwe jest zoptymalizowanie zużycia energii. W dłuższej perspektywie daje to możliwość znacznych oszczędności. Zaawansowana technologicznie technika grzewcza staje się w tym kontekście atrakcyjną opcją zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków.
Czym jest technika grzewcza?
Technika grzewcza to rozległa dziedzina, która zajmuje się:
- projektowaniem,
- wdrażaniem i
- eksploatacją systemów oraz urządzeń
przeznaczonych do ogrzewania budynków, a także ciepłej wody użytkowej.
Wykorzystuje się wiele rodzajów nowoczesnej technologii. Zarówno tradycyjne kotły na paliwa stałe, jak i nowoczesne kotły gazowe, olejowe, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Planowanie instalacji w domu jest związane z analizą kosztów. Inwestycja w odpowiednią technikę grzewczą pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie w przyszłości. Decyduje też o tym, jaki wpływ będzie miało ogrzewanie Twojego budynku na środowisko naturalne.
Jaką technikę grzewczą warto rozważyć w kontekście efektywności?
Rozważ między innymi:
- kotły gazowe,
- pompy ciepła,
- ogrzewanie podłogowe,
- systemy hybrydowe.
Kotły gazowe wymagają dostępu do gazu — to popularne i wydajne rozwiązania. Pompy ciepła z kolei są zarówno ekologiczne, jak i energooszczędne. Dobrze sprawdzą się w domach z odpowiednią izolacją. Ogrzewanie podłogowe z kolei zapewnia równomierny rozkład ciepła oraz komfort użytkowania. Jest ono idealne do nowoczesnych wnętrz. Systemy hybrydowe z kolei łączą różne źródła ciepła. Na przykład: pompy ciepła i kotły gazowe. Technika grzewcza w takim wydaniu to często maksymalna elastyczność oraz oszczędność.
Odpowiednie miejsce na zakup urządzeń z zakresu techniki grzewczej
Dobra hurtownia instalacyjna wyposażona jest w wiele wariantów urządzeń, dzięki którym możliwe jest efektywne energetycznie ogrzewanie. Przykładem takiego dostawcy jest BIMs PLUS. Bez względu na to, gdzie robisz zakupy pamiętaj o analizie potrzeb cieplnych budynków i mieszkańców.
Odpowiednio zaprojektowana instalacja uwzględni zarówno zapotrzebowanie na ciepło, jak i preferencje lokatorów dotyczące temperatury w poszczególnych strefach domu. Na przykład sklep hydrauliczny Gdańsk to miejsce, w którym możesz dokonać zakupu i poradzić się zatrudnionych w nim fachowców.