W XXI wieku coraz większym zainteresowaniem cieszy się dekorowanie wnętrz mieszkania za pomocą drewna. Forniry ścienne wyprodukowane są właśnie z tego materiału.
Czym jest fornir ścienny?
Fornir produkowany jest z drewna i wygląda jak jego cienkie, małe płaty – warto podkreślić, że jest ono prawdziwe, a nie jest materiałem go imitującym. W skrócie jest to okleina, która nie może zostać odtworzona za pomocą folii. Stosowane forniry nie posiadają żadnych usterek, a wyróżniają je doskonałe parametry techniczne. Znajdują one również zastosowanie na ścianach w kształcie kulistym, ze względu na ich sprężystość i giętkość. Charakteryzują się ogromnym wyborem kolorów, odcieni oraz rodzajów.
Płyta fornirowana – czym ona jest?
Płyta fornirowana to gotowy materiał, który na swojej przedniej części zostaje oklejony fornirem. Charakteryzuje go wyjątkowa kompozycja nadająca wygląd drewna, zapewniając przy tym wyjątkowy i modny wygląd pomieszczeniu. Sama płyta jest bardzo podatna na modyfikacje – możemy nanosić na nią farby, lakiery, zmieniać jej kształt za pomocą szlifierek czy obcinarek. Dzięki swoim elastycznym właściwościom, płyta oferuje tysiące opcji modyfikacji – tylko od nas zależy, jaki będzie efekt końcowy.
Jakie są zalety forniru?
Drewniane wykończenie pomieszczenia gwarantuje zwiększone poczucie ciepła – sam materiał kojarzący się z lasami będzie wpływał na nasz poziom spokoju. Warto również wspomnieć, że drewno kojarzone jest z materiałami gustownym, przez co może dawać poczucie luksusu i nadać pomieszczeniu nutkę dworskości. Fornir ścienny to bez wątpienia materiał idealny pod względem rzemieślniczym oraz fasadowym.
Kolejną niezaprzeczalną zaletą jest to, że wybierając różne gatunki drewna – począwszy od brzozy, kończąc na gatunkach drzew pochodzących spoza krajów europejskich – zapewniamy sobie elastyczność względem kolorystyki panującej w miejscu instalacji fornirów. Zastosowanie paneli ściennych zależy od naszej wyobraźni i możemy je wykorzystać jako ścianę działową czy zachwycającą dekorację. Aby zagwarantować możliwość instalacji paneli w każdym pomieszczeniu, powstają one również w wersjach utrudniających podpalenie oraz ze zwiększoną odpornością na wilgoć. Dzięki ciągłym pracom nad polepszaniem jakości paneli ów materiał staje się coraz bardziej długowieczny.