Jak wybrać dobre głośniki?

Dążenie do jakości ma ogromne znaczenie dla każdego człowieka. Nie inaczej jest w przypadku głośników. Słuchając muzyki lub oglądając film zależy nam na tym, by jakość dźwięku była jak najlepsza. Czym więc kierować się przy wyborze głośników? Podpowiadamy.

Jak wybrać głośniki?

Zakup głośników wymaga uwzględnienia kilku czynników. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy określić jest ich rodzaj. Głośniki przeznaczone do salonu dzielimy na podstawkowe i wolnostojące. Posiadając małej wielkości pokój warto postawić na typ podstawkowy, gdyż zajmuje mało miejsca. Jeżeli mamy do dyspozycji duży salon możemy śmiało postawić na głośniki wolnostojące, które zapewnią przestrzenny dźwięk.

Drugą właściwością, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru głośników jest ich moc. W tym przypadku również powinniśmy sugerować się wielkością salonu. Duże, przestrzenne pomieszczenia potrzebują głośników o dużej mocy, które wypełnią swoim dźwiękiem całą przestrzeń. W przypadku mniejszych pomieszczeń lepiej sprawdzą się głośniki o mniejszej mocy, które zapobiegną powstawaniu efektu przytłoczenia.

Głośniki powinny zostać również dobrane pod kątem przeznaczenia. W tym miejscu należy sobie zadać pytanie czy będą one służyć nam do słuchania muzyki, czy może oglądania filmów. W pierwszym przypadku odpowiednim wyborem będzie nagłośnienie stereo. Jeżeli zależy nam na filmowych doznaniach to decydowanie warto postawić na zestawy 5.1 lub 7.1.

Wybór głośników – jakie parametry uwzględnić?

Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze głośników jest pasmo przenoszenia. Są to częstotliwości obsługiwane przez dany model. Dźwięki generowane przez głośniki zawierają się w przedziale od 20 do 20 000 Hz, co odpowiada częstotliwościom słyszalnym przez ludzkie ucho. Co ciekawe – w sklepach znaleźć możemy głośniki generujące jeszcze większe częstotliwości.

Bardzo ważnym parametrem jest wspomniana już powyżej moc. Z technicznego punktu widzenia jest to ilość energii, którą głośnik jest w stanie przyjąć od wzmacniacza. Jednostką mocy są waty. Tak jak wspomnieliśmy powyżej – im większe pomieszczenie, tym bardziej sprawdzą się głośniki o większej mocy.

Typem głośników, któremu warto poświęcić chwilę uwagi są głośniki bezprzewodowe. W ich wypadku kluczowe znaczenie ma czas pracy baterii. Dobrej jakości głośniki działają do kilkunastu godzin bez ładowania. Częściej wybierane są jednak głośniki przewodowe. W ich przypadku należy zwrócić uwagę na wybór takiego złącza, które pozwoli połączyć je z domowymi urządzeniami.

Poprzedni artykułPułapki na mole
Następny artykułFornir ścienny – co to jest?
[tdc_woo_shortcodes woo_shortcode=”W3Byb2R1Y3RzIGxpbWl0PSI0IiBjb2x1bW5zPSI0IiBvcmRlcmJ5PSJkYXRlIiBvcmRlcj0iREVTQyIgdmlzaWJpbGl0eT0idmlzaWJsZSJd”]JTVCcHJvZHVjdHMlMjBsaW1pdCUzRCUyMjYlMjIlMjBjb2x1bW5zJTNEJTIyMiUyMiUyMG9yZGVyYnklM0QlMjJkYXRlJTIyJTIwb3JkZXIlM0QlMjJERVNDJTIyJTIwdmlzaWJpbGl0eSUzRCUyMnZpc2libGUlMjIlNUQ=[/tdc_woo_shortcodes]