Czy fotowoltaika się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna należy niestety do drogich przedsięwzięć, ale z drugiej strony jest bardzo wygodna i ekologiczna. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy fotowoltaika się opłaca i czy warto w nią inwestować tak duże pieniądze.

Panele słoneczne – czy warto inwestować? 

Niewątpliwie fotowoltaika ma dużo zalet i większości przypadków warto w nią zainwestować. Dzięki instalacji fotowoltaicznej wytwarzamy darmowy prąd ze słońca, a nadwyżki prądu odbiera sieć, która dostarcza energię elektryczną. Odzyskiwanie energii elektrycznej jest bardzo opłacalne zwłaszcza w okresie zimowym. Wówczas w dzień jest mniej słońca i możemy wtedy korzystać z wyprodukowanych nadwyżek. Niemniej jednak nadwyżkę prądu można sprzedać, ale należy tu zaznaczyć, że tylko do firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Cena za 1kWh to około 30 groszy netto. Dzięki temu my zarabiamy, a firmy skupujące nadwyżki prądu zyskują spore oszczędności dzięki fotowoltaice. Warto również zaznaczyć, że w takim przypadku znacznie szybciej zwraca się zakup paneli fotowoltaicznych.  

Fotowoltaika – coraz większa opłacalność 

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, czy fotowoltaika jest opłacalna to weź pod uwagę podwyżki cen prądu, które czekają nas od przyszłego roku. Cena za energię elektryczną według prognoz wzrośnie o około 8 procent dla gospodarstw domowych. Niestety ten trend będzie trwały. Można zatem stwierdzić, że inwestowanie w odnawialne źródła energii będzie jeszcze bardziej opłacalne. 

Zyski z fotowoltaiki 

Dzięki panelom fotowoltaicznym zyskujemy pewnego rodzaju niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej 25 lat. Ponadto instalację fotowoltaiczną możemy odliczyć od podatku, co jest kolejną korzyścią. Ponadto dzięki panelom fotowoltaicznym znacznie podwyższamy wartość swojej nieruchomości, bo dzięki nim zyskuje status inteligentnego budownictwa. Niemniej jednak przed ostateczną decyzją o montażu paneli słonecznych warto to skonsultować z ekspertami. Firma fotowoltaiczna Warszawa przeprowadzi profesjonalny audyt, dzięki któremu będzie można ocenić czy fotowoltaika w naszym przypadku jest opłacalna. Ponadto specjaliści podpowiedzą, gdzie najlepiej zainstalować panele słoneczne, aby czerpać z nich największe korzyści. Warto zatem skontaktować się z taką firmą fotowoltaiczną, aby dopytać o wszystkie szczegóły tej inwestycji.