Czy na balkonie można rozłożyć dywan?

Do ochrony podłóg i dla nadania wnętrzom większej przytulności w pomieszczeniach mieszkalnych, a niekiedy również biurowych i usługowych, stosuje się dywany i wykładziny dywanowe. Co ciekawe, tego typu dekoracje mogą być stosowane również na tarasach i balkonach. Oczywiście dywan na zewnątrz musi być wykonany z materiału odpornego na działanie niszczących czynników środowiskowych. Powinien być również łatwy do utrzymania w czystości, estetyczny i trwały.

Najlepsze dywany na balkon

Do produkcji dywanów zewnętrznych, przystosowanych do umieszczenia na balkonie lub tarasie, zwykle wykorzystywane są odporne na wilgoć tkaniny syntetyczne. Dywany z polipropylenu są nienasiąkliwe, niepodatne na zabrudzenia i niszczące działanie słońca. Ponadto, dzięki dużej wytrzymałości syntetycznych włókien, tego typu dywany charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Takie dywany można bez obaw nie tylko odkurzać i zmywać, ale także szorować. Polipropylenowe dywany na balkon to przede wszystkim cieszące się dużą popularnością odbiorców dywany sznurkowe, które są wytrzymałe i bardzo sprężyste, a dzięki temu przyjazne w codziennym użytkowaniu. Alternatywą dla dywanów syntetycznych są ich wersje jutowe. Niestety pomimo dużej wytrzymałości włókien jutowych takie dywany są wciąż mniej trwałe od swoich syntetycznych odpowiedników. Co warte podkreślenia, sznurkowy dywan na zewnątrz sprawdzi się również we wnętrzu domu, szczególnie jeśli mieszkają w nim zwierzęta.

Kształt i kolor dywanu zewnętrznego

Szukając odpowiedniego dywanu na zewnątrz, na taras lub balkon, można wybierać nie tylko pomiędzy różnorodnymi wzorami, ale także kształtami i rozmiarami. Ze względu na formę balkonów, najpopularniejszym wyborem są dywany prostokątne przypominające chodniki. Dużo większe pole manewru mają właściciele przestronnych tarasów. W tym przypadku można sięgać zarówno po dywany prostokątne, jak i okrągłe, owalne czy kwadratowe. Co ważne, sznurkowy dywan na zewnątrz nie zawsze musi być dywanem jednokolorowym. Dla zwiększenia atrakcyjności wystroju balkonu można zdecydować się na zakup sznurkowego dywanu wzorzystego, ozdobionego w niezwykle oryginalny sposób.

Wykończenie balkonowej podłogi atrakcyjnym dywanem to współcześnie żaden problem, oczywiście pod warunkiem sięgnięcia po specjalny dywan zewnętrzny, odporny na działanie wody i promieni słonecznych, łatwy do utrzymania w czystości i trwały. Najlepszymi przykładami takich dywanów są sznurkowe dywany polipropylenowe i wykonane z mocnych tkanin naturalnych, takich jak włókno jutowe.