Czy warto inwestować w mieszkania w 2023?

W co warto inwestować, to pytanie, które nurtuje bardzo wiele osób. Jedną z najpopularniejszych w Polsce inwestycji są mieszkania. Czy zatem warto w 2023 roku inwestować w mieszkania? A jeśli warto, to na jakie mieszkania najlepiej postawić?

Czy warto inwestować obecnie w mieszkania?

To pytania ma tylko jedną odpowiedź. Oczywiście, że warto. Taka inwestycja jest jedną z najlepszych form zabezpieczenia posiadanego kapitału przed skutkami, jakie niesie za sobą inflacja. A ta prawdopodobnie pozostanie z nami jeszcze na długo i nie wiadomo, kiedy powróci do bardziej „akceptowalnych” wartości. Oczywiście, pewne ryzyko istnieje zawsze, lecz mieszkania zawsze będą stanowiły dużą wartość w dodatku taką, na której można cały czas zarabiać poprzez wynajem. To bardzo istotna różnica w odróżnieniu od inwestycji, które mogą się stać całkowicie bezwartościowe.

Gdzie warto inwestować w mieszkania?

Warto zastanowić się nad odpowiednią lokalizacją mieszkania, które mają przynieść zysk w przyszłości. Czy we wszystkich miastach warto inwestować w mieszkania? Niekoniecznie. Najlepsze są te, w których albo istnieje duży i niezaspokojony popyt na mieszkania do wynajęcia. Tam właśnie będziesz mógł na swoim nowym mieszkaniu cały czas zarabiać. Warto też sprawdzić, gdzie mieszkania najszybciej drożej, gdyż wzrost wartości mieszkania, to dla Ciebie bardzo dobra wiadomość, oczywiście, gdy już je nabędziesz. W czołówce tego typu rankingów są z reguły duże miasta takie jak:

  • Warszawa;
  • Kraków;
  • Gdańsk;
  • Gdynia;
  • Wrocław.

Wynika to zazwyczaj z dużej dostępności pracy w tych miastach, jak i dużej liczby szkół wyższych, które mają bardzo wielu studentów z całego kraju, jak i z zagranicy. W grę wchodzę oczywiście również okolice tych miast w zasięgu, z którego ludzie mogą szybko się do nich dostać. W wielu z wymienionych wyżej miast, trwa od wielu lat proces przenoszenia się osób, które zgromadziły odpowiednie fundusze – z centrów pod miasto – do znacznie przyjemniejszych do życia okolic. 

W jakie mieszkania warto inwestować?

Ważny jest także wybór konkretnego mieszkania, które będzie najlepszą inwestycją. Na to składa się bardzo wiele istotnych rzeczy takich jak:

  • lokalizacja – miasto, osiedle, blok i konkretne umiejscowienie w nim;
  • metraż;
  • funkcjonalność;
  • standard wykończenia.

Inwestowanie w mieszkania może oznaczać zarówno zakup mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady. Zakup bezpośrednio od dewelopera z pewnością jest znacznie prostszy i obarczony mniejszym ryzykiem. Mieszkanie możesz nabyć już gotowe albo też planowane i zabezpieczone przez stosowanie rachunku powierniczego w czasie trwania jego budowy.

Jeśli chcesz zainwestować na rynku wtórnym, musisz poświęcić znacznie więcej czasu na wybranie konkretnego mieszkania, sprawdzenie wszystkich dokumentów oraz na ocenę jego wartości i późniejszy remont. Większe ryzyko oznacza jednak większe potencjalne zyski. House flipping, czyli kupowanie mieszkania, dokonywanie remontu i sprzedawanie go od razu drożej, to zajecie dla osób, które mają już duże doświadczenie w tej branży. 

Jeżeli więc jesteś zainteresowany inwestycją w mieszkania, to z pewnością powinieneś sprawdzić korzystną ofertę, jaką ma dla Ciebie inwestycja Zielone Komorowice. To świetny projekt bezczynszowych domów i mieszkań – renomowanego wrocławskiego developera Domar Development.