Kuchnia jest pomieszczeniem o szczególnym przeznaczeniu, dlatego też do niedawna tylko najodważniejsi projektanci wyobrażali sobie w nim tapetę. Obecnie kładzenie tapet ściennych zamiast płytek staje się rozwiązaniem coraz śmielszym w aranżacji. Dlatego też pojawia się na rynku wiele propozycji, które doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach, jakie panują właśnie w pomieszczeniu, gdzie przygotowuje się posiłki. Jak więc zdecydować się na odpowiednią tapetę do kuchni i nie żałować swojej decyzji?
Czym się powinna wyróżniać tapeta do kuchni?
W pierwszej kolejności, by zaoszczędzić sobie wielu „jęków zawodu”, najlepiej od razu zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju wyzwania stawia przed tapetą kuchnia. Wyobrażając sobie codzienność w tym pomieszczeniu, nie da się pominąć tłustych plam, dużego poziomu wilgotności, czy narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Nóż może się nieraz omsknąć z ręki i wylądować przypadkowo na ścianie.
Poza tym nie można sobie wyobrazić kuchni bez przypraw, a te często wiesza się na specjalnych półeczkach. Częste sięganie po przyprawy z takiego miejsca i odstawianie je z powrotem może sprawić, że wokół miejsca, gdzie półka jest przymocowana do ściany, powstanie wytarcie. W kuchni też regularnie dochodzi do zachlapywania ścian wodą. Ściany nierzadko też zachodzą parą, na przykład z gotującego się czajnika, czy nastawionej zupy. W takich przypadkach dobrze by było, by tapeta „spisywała się na medal”.
Jaki wzór tapety wybrać do kuchni?
Tapety ścienne przeznaczone do kuchni są dostępne w coraz większym wariancie wzorów i kolorów. Zatem jest wielce prawdopodobne, że znajdzie się wśród nich barwę lub deseń, który będzie odpowiadać czyjejś estetyce i preferencjom. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że tapeta w kuchni powinna tak samo dobrze komponować się z pozostałymi elementami, jak płytki ceramiczne, czy farba. W przeciwnym razie w miejscu, które ma przyciągać domowników stanie się przestrzenią, do której się tylko wpada i opuszcza ją jak najszybciej.
Chcąc więc dobrać odpowiedni wzór do kuchni, warto zastanowić się nad tym, czy przedmioty, które się w niej znajdują, nie przytłaczają na przykład swoją surowością. Jeśli jest to nowoczesna kuchnia w minimalistycznym stylu, dobrze sprawdzą się motywy roślinne, zwłaszcza gdy na tapecie widnieje pojedynczy kwiatek, zamiast całego bukietu, czy powtarzalnego wzoru.
Tapeta do kuchni – na całą powierzchnię, czy tylko na jedną ścianę?
By czuć się komfortowo w kuchni, nie wystarczy znaleźć tapety z odpowiednim wzorem i położyć ją w tym pomieszczeniu. Tapeta może być przytłaczającym detalem, jeśli na przykład ktoś zdecyduje się na bardzo wyrazistą i położy ją na wszystkich ścianach. Takie rozwiązanie nie będzie może aż tak przytłaczać, gdy kuchnia jest przestronna i wpada do niej wiele dziennego światła. Przeważnie jednak kuchnia jest nieco większa od łazienki, więc taka tapeta nie sprawi, że będzie bardziej urokliwa.
Jeśli tapeta ma się znaleźć na wszystkich ścianach, warto postawić na spokojny deseń, czy nawet na tapetę utrzymaną w jednym kolorze. Wtedy uzyska się doskonały efekt, pod warunkiem, że ani deseń, ani odcień nie są zbyt wyraziste, typu mocna czerwień albo mocna żółć. Wybierając takie tapety, zdecydowanie lepiej sprawdzą się na niewielkim fragmencie ściany albo tylko na jednej z nich. Wprowadzą wtedy klimat, ożywią, ale te tapety ścienne nie będą w żaden sposób przytłaczać.