Jakie rośliny wybrać do salonu?

Salon to z jednej strony wizytówka domu, z drugiej jednak miejsce, w którym spędzamy wiele czasu z rodziną lub znajomymi. Dlatego wyposażenie i wystrój tego wnętrza ma niebagatelny wpływ na komfort korzystania z tej przestrzeni, a także na nasze samopoczucie. W pomieszczeniu tym nie może zabraknąć również roślin. Jakie sprawdzą się w salonie? Podpowiadamy.

Jakie rośliny można ustawić na parapecie w salonie?

Rośliny, które warto wybrać do salonu właśnie na parapet, to przede wszystkim gatunki osiągające maksymalnie kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Producent roślin doniczkowych w swojej ofercie posiada wiele gatunków kwiatów, które sprawdzą się w takim wnętrzu. Wśród najczęściej wykorzystywanych do ozdoby parapetu, ale nie tylko, ponieważ również konsoli czy komody roślin można wymienić storczyka. Doskonale sprawdzi się on we wnętrzu urządzonym w każdym stylu. Jednak szczególnie pasuje do salonu w tradycyjnym i nowoczesnym klimacie. 

We wnętrzach minimalistycznych pięknie prezentować się będą skrzydłokwiaty. W rustykalnym salonie warto postawić na przykład na asparagusa pierzastego, który dość często bywa mylony z paprocią. We wnętrzach w stylu egzotycznym zaś można umieścić figowca tępego.

Jakie rośliny podłogowe sprawdzą się w salonie?

Chociaż najczęściej w dekoracji salonu wykorzystuje się mniejsze kwiaty, które można ustawić na parapecie czy komodzie lub stole, to coraz częściej w aranżacji tego wnętrza stosowane są również duże rośliny, które osiągają ponad metr wysokości. Taka opcja najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach, a także w salonach urządzonych w klimacie dżungli. 

Wśród roślin, które mogą zdobić serce naszego domu, można wymienić przede wszystkim palmy. Wymagają one jednak specyficznych warunków. Dodatkowo, by mogły się swobodnie rozrastać, potrzebują sporej przestrzeni. Nieco mniejsze są filodendrony, figowce, a także monstery czy draceny, które coraz częściej wykorzystywane są również przez właścicieli niewielkich mieszkań.

Czy w aranżacji salonu warto wykorzystać rośliny zwisające?

Jeżeli lubimy otaczać się przyrodą i dlatego chcemy wykorzystać w aranżacji salonu jak najwięcej roślin, możemy dodatkowo postawić na gatunki zwisające. To dobra opcja również w przypadku, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca, by postawić na podłodze czy parapecie ozdobną doniczkę. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele doniczek montowanych do ściany czy przywieszanych do sufitu. Możemy do nich włożyć gatunki takie jak bluszcz, lampion chiński, starzec Rowleya czy hoję.