Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając styropian do ocieplenia domu?

W przypadku wolnostojących domów jednorodzinnych najwięcej strat energii cieplnej generują ściany zewnętrzne. Dlatego niezwykle ważne jest wykonanie porządnej izolacji elewacyjnej, która zagwarantuje maksymalny komfort termiczny w sezonie jesienno-zimowym. Warto postawić zwłaszcza na styropian, ponieważ nie kosztuje on zbyt wiele, a jednocześnie ma bardzo dobre właściwości użytkowe.

Rodzaj materiału i współczynnik przewodzenia ciepła

Styropian można z powodzeniem wykorzystać zarówno do ocieplenia samych ścian, jak i fundamentów, stropu czy podłóg. Skutecznie niweluje on ubytki ciepłego powietrza, a przy okazji zapobiega przenikaniu do budynku szkodliwej wilgoci, przyspieszającej rozwój groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni. Przy wyborze omawianego materiału warto najpierw zwrócić uwagę na jego rodzaj. W sklepach są dostępne dwie odmiany – polistyren ekspandowany EPS oraz styrodur XPS. Ten pierwszy wyróżnia się zwiększoną porowatością i ograniczoną paroprzepuszczalnością, co pozwala stosować go bezpośrednio pod tynkiem – np. na fasadach. Z kolei miejsca szczególnie narażone na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych lepiej zaizolować styropianem XPS, gdyż posiada on ponadprzeciętnie zwartą strukturę. Skutkuje to doskonałą termoizolacyjnością i optymalną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Rozsądnym rozwiązaniem jest użycie go choćby na fundamentach, poszyciu dachowym czy w piwnicy. Kolejny istotny parametr to współczynnik przewodzenia ciepła lambda, od którego w ogromnej mierze zależy bilans energetyczny obiektu mieszkalnego. Pożądana wartość wynosi od 0,031 do 0,040 W/(mK).

Nie zapomnijmy o weryfikacji wymiarów

Kupując styropian, należy koniecznie uwzględnić jego grubość. Jeśli budynek został wzniesiony w technologii pasywnej lub energooszczędnej, to w zupełności wystarczą płyty w przedziale 10-15 cm. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze starym obiektem o kiepskiej szczelności, postawmy na materiał o grubości między 20 a 25 cm. Na uwagę zasługuje również długość i szerokość płyt. Za najbardziej praktyczne uznawane są powszechnie egzemplarze 50×100 cm z profilowanymi krawędziami. Oto pozostałe kluczowe parametry w przypadku styropianu przeznaczonego stricte do ocieplenia domu:

  • wytrzymałość na rozrywanie i ściskanie – co najmniej 80 kPa, a najlepiej 100-150 kPa

  • kolor – grafitowy (szary), ewentualnie biały (klasyczny) bądź kropkowany (tzw. dalmatyńczyk)

  • styropian cena – od 20 do 80 złotych brutto za metr kwadratowy (grafitowy kosztuje zazwyczaj kilkanaście zł więcej niż zwykły).