Oświetlenie górne do pokoju dziecka – jakie lampy wiszące wybrać?

Chociaż w ostatnim czasie w pokojach dziecięcych dominują płaskie plafony, to warto zwrócić uwagę także na segment lamp wiszących, który staje się coraz bardziej zróżnicowany i atrakcyjny – zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych odbiorców.

Do wyboru pozostaje szeroka gama rozmiarów i wzorów. Niektóre lampy wiszące powstają specjalnie z myślą o dziecięcych gustach, inne stanowią bardziej uniwersalną propozycję, którą z powodzeniem wykorzystamy także w salonie czy pracowni. Mamy tu świecące samoloty i balony, soczyście kolorowe żyrandole czy super przytulne oświetlenie wiszące z filcu. Rynek obfituje w naprawdę fantazyjne i funkcjonalne projekty.

Ile lamp wiszących potrzeba w pokoju dziecka?

To zależy przede wszystkim od rozmiarów pomieszczenia, dostępu do naturalnego światła oraz indywidualnych potrzeb młodego człowieka. Lampa wisząca stanowi zwykle główne źródło światła. Powinna oświetlać całą przestrzeń. Jeżeli wnętrze jest dosyć duże, możemy zamocować w centrum pokoju jedną lampę wiszącą z kilkoma/kilkunastoma punktami świetlnymi, albo zamontować w nim kilka lamp z 1 lub większą ilością kloszy. Przydadzą się także dodatkowe źródła światła, np. kinkiety i modele stojące.

Na co zwrócić uwagę, kupując lampy wiszące do pokoju dziecka?

Po pierwsze na funkcjonalność – do pokoju dziecka warto kupić lampy wiszące wykorzystujące technologię LED, ponieważ są one energooszczędne. Niektóre mogą świecić latami bez konieczności wymieniania źródeł światła.

Po drugie na bezpieczeństwo – wybierajmy modele spełniające restrykcyjne normy jakości i bezpieczeństwa, pokryte atestowanymi farbami, wykonane z bezpiecznych, odpornych na uszkodzenia materiałów.

Po trzecie na design – do pokoju dziecka niekoniecznie trzeba kupić kolorową, krzykliwą lampę, która za góra 1-2 lata będzie wymagać wymiany. Warto od razu postawić na żyrandol o oryginalnej, zrównoważonej estetyce, który przypadnie do gustu zarówno dziecku, jak i rodzicowi.

Jeżeli zależy nam, żeby wszystkie lampy w pomieszczeniu idealnie współgrały ze sobą stylowo, możemy od razu zdecydować się na całą kolekcję, składającą się z różnych rodzajów lamp.

Jakie lampy wiszące są odpowiednie do pokoju niemowlaka i kilkulatka?

Lampy wiszące dla niemowląt i najmłodszych dzieci powinny być bezpieczne dla wzroku i wykonane z odpowiednich dla maluszków materiałów. Muszą wisieć na takiej wysokości, by nie tworzyć ryzyka urazów podczas energicznych zabaw. Z uwagi na to, że niemowlę większość czasu spędza leżąc na pleckach, optymalnym wyborem będzie lampa z osłoniętym od dołu kloszem. Przedszkolakowi warto pozwolić zdecydować o wzorze lampy – oczywiście po dokonaniu wstępnej selekcji przez rodzica.

Jakie lampy wiszące wybrać dla nastolatka?

Młodzież niekoniecznie będzie zainteresowana świecącymi samolotami, balonami czy dinozaurami. Starszych dzieciom dedykowane są lampy wiszące z designerskimi, geometrycznymi abażurami albo kolorowymi kloszami. Powinny im się spodobać także modele zaprojektowane w stylu industrialnym, bo przypominają stare, tajemnicze wynalazki. Oczywiście młody człowiek na pewno będzie chciał mieć swój udział w urządzaniu pokoju. I warto mu pozwolić zadecydować. Inaczej szybko czeka nas ponowna wizyta w salonie oświetleniowym.