Minimalizm to jeden z najciekawszych i najbardziej progresywnych stylów, który zazwyczaj pozwala na łączenie go z różnymi innymi kierunkami. Tak rodzą się nowe ciekawe projekty i kombinacje.
Ale choć minimalizm sprawdza się w połączeniu z innymi stylami aranżacji wnętrz, to wciąż ceni zachowywanie granic i zdecydowanie rządzi się swoimi prawami.
Jak odróżnić minimalistyczny salon od innych?
- Dominują w nim spokojne i powściągliwe tony. Żywy kolor może być obecny, ale tylko jako element akcentujący.
- Minimum akcesoriów. Dekorację lepiej usunąć ze wszystkich możliwych miejsc, a jeśli decydujemy się jej użyć, to warto ograniczyć się do pojedynczych dodatków.
- Dużo światła. Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w minimalistycznym salonie. Sztuczne oświetlenie będzie łączyło się harmonijnie z naturalnym. We wnętrzach nie należy jednak umieszczać dużych lamp i żyrandoli. Cały czas dominuje nadrzędna zasada tego stylu – lakonizm.
- Minimalizm kocha technikę. W tej pasji ustępuje tylko stylowi high-tech, więc zachwyci go „inteligentny dom”, wielofunkcyjne meble, a nawet robot odkurzający.
- Proste geometryczne kształty idealnie sprawdzą się w minimalistycznym salonie. Kwadrat, prostokąt, koło i owal to główne składowe tego kierunku.
Kolory minimalistycznego salonu
Ulubiony kolor w tej historii to biały. Aby jednak nie zamieniać salonu w salę szpitalną, zwykle łączy się go z innym odcieniem. Minimalizm to także zasada stosowana przez wielu projektantów. Jeśli okna salonu wychodzą na południe, we wnętrzu odpowiednie są orzeźwiające kolory o zimnej temperaturze. Od strony północnej wszystko jest dokładnie odwrotnie: dominują tu ciepłe kolory. Odbywa się to w celu „zrównoważenia” wpływu stron. Zimny pokój będzie cieplejszy wizualnie i psychicznie, jeśli jego ściany zostaną pomalowane na ciepłe kolory. Ciekawym pomysłem może być także zastosowanie odpowiednio dopasowanej tapety ściennej. Wiele osób chwali sobie tapety z kolekcji Versace https://innetapety.pl/versace.
Salon zaprojektowany w kolorze monochromatycznym uznawany jest za stylowe rozwiązanie. Wygląda bardzo pięknie, a kontrastujące ze sobą kolory uzupełniają się jak yin i yang i równoważą wzajemne wpływy. Dzięki temu czerń nie mrocznieje i nie przesłania przestrzeni, a biel nie nadaje salonowi sterylnego wyglądu sali szpitalnej. Jeśli chcesz uzyskać bardziej neutralny kolor, możesz użyć kolorów w kolorze piaskowym lub beżowym. Ciemnobrązowe odcienie będą kontrastować. Takie wnętrza zawsze wyglądają bardzo przytulnie i stały się już nowoczesnymi klasykami.
Dekoracja salonu w stylu minimalizmu
-
Podłoga
Ważna jest tutaj neutralność, brak jasnych i złożonych wzorów. Możesz jednak użyć szerokiej gamy materiałów: linoleum, płytek, parkietu i laminatu, a nawet kamienia. Naturalne drewno nada salonowi przytulności i elegancji, doskonale wpasuje się w wnętrze. Ponadto parkiet podkreśli jednocześnie troskę o środowisko, jak i zamiłowanie do luksusu właścicieli.
Dywan będzie mógł również łatwo dopasować się do wnętrza. Materiał ten ma wysoką odporność na zużycie, a w jego składzie często można znaleźć wysokiej jakości naturalne materiały.
-
Ściany
Minimalistyczne ściany wyglądają naprawdę minimalistycznie. Są wykończone tynkiem lub po prostu beton jest pomalowany białą farbą. W ten sposób wystrój salonu nabiera celowego zaniedbania i własnego, szczególnego szyku. Tapeta jest również dobrą opcją dla minimalizmu. Powinny być solidne i bez wzorów, dozwolone są lakoniczne wzory, ale nie powinny być bardzo zauważalne.
Jeśli dodasz akcenty we wnętrzu, jeden z nich może stać się ścianą. Jedna strona pomieszczenia może być licowana cegłą, malując ją na jasny kolor: brązowy, pomarańczowy, niebieski lub zielony. Stanie się nieoczekiwanym kontrastem i wniesie do pomieszczenia więcej ożywienia i dynamiki. Malowanie nie jest przydatne, gdy na ściany stosuje się panele ścienne. Ta opcja będzie również doskonałym elementem akcentującym i będzie wyglądać bardzo szlachetnie.
-
Sufit
Standardowy kolor sufitu to biały lub kremowy. Nie zabrania się również stosowania połysku. Sufity z brokatem prezentują się bardzo ciekawie i mogą urozmaicić wnętrze.
Meble do minimalistycznego salonu
Meble utrzymane w stylu minimalizmu pozbawione są zdobień w postaci monogramów, zagięć i wyszukanych okuć. Cechuje je prosta linia, zwięzłość i wszechstronność. Sofa w takim salonie z konieczności będzie miała możliwość rozłożenia, a szafa będzie tak zaprojektowana, by pomieścić wszystko, co potrzeba. Wbudowane szuflady można łatwo znaleźć w meblach tapicerowanych. Idealnie wpasują się w otaczający wystrój i będą pięknie wyglądać we wnętrzu. Smukłe geometryczne kształty doskonale prezentują się w takim salonie. I śmiało możesz pozbyć się podłokietników – będą tylko przeszkadzać.
Lustra i szkło nie tylko optycznie powiększają przestrzeń , ale także stają się idealnym dodatkiem do stylowego salonu. W połączeniu z metalem tworzą idealny duet, godny minimalistycznego salonu.
Szklany stolik i półki również nie obciążają przestrzeni, a jednocześnie idealnie pasują do całego zestawu.
Wystrój i światło w minimalistycznym salonie
Ponieważ obfitość światła jest bardzo ważna dla minimalizmu, postaraj się wyeksponować okna, a we wnętrzu wykorzystać różnorodne lampy. Główne światło zwykle pochodzi z minimalistycznego wiszącego żyrandola, uzupełnionego reflektorami rozrzuconymi po suficie jak żarówki. Dodatkowo pomieszczenie może oświetlenie w listwach przypodłogowych, gzymsie oraz oświetlenie boczne. Często wprowadza się lampy LED i halogeny.
Jako dekor posłużą różne drobne elementy lub wstawki o doskonałej fakturze. Nawet roślina może stać się przykuwającym wzrok szczegółem, nie mówiąc już o dziwacznym zegarze lub jasnym wazonie. Jednak główna zasada dotycząca akcesoriów brzmiałaby mniej więcej tak: „Nie przesadzaj”.
Tapety ścienne w sklepie internetowym
https://dobretapety.pl/tapety-scienne
F.H.U. Forma (C.H.Domix)
ul. Łęczyńska 43,
20-313 Lublin