Kuchnia to miejsce, gdzie na co dzień spędzamy dużo czasu. Musi być więc nie tylko ładna, ale także wygodna. O czym należy pamiętać rozpoczynając urządzanie kuchni?
Wygodny układ mebli kuchennych
Urządzanie kuchni wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, by zaprojektować praktyczną kuchnię i to samodzielnie.
Pierwszym krokiem przy tworzeniu praktycznej kuchni jest zaplanowanie układu mebli. Ważna jest ich ilość, wielkość i sposób ustawienia. Początkowo dobrze jest zaplanować umiejscowienie najważniejszych elementów, czyli sprzętu – lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu oraz zlewozmywaka i zmywarki. Przyjęło się, że ich ułożenie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania jedzenia. Zgodnie z tym najlepiej na skraju kuchni umieścić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a dalej kuchenkę oraz piekarnik. Każdy ten element musi być w zasięgu ręki, dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie prostsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.
Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania
Drugą ważną kwestią jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszelkich kuchennych gadżetów, artykułów spożywczych i oczywiście naczyń.
Kuchenne szafki muszą być dostosowane do domowników, ilości wymienionych wyżej rzeczy a nawet trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne z pewnością będą doskonałym sposobem na przechowywanie większych zapasów i przeróżnych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady to opcja dla osób, które cenią sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane pozwalają na doskonałą segregację w przypadku przypraw, sztućców czy herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu przypadkach organizację przestrzeni ułatwiają rozmaite organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szklane fronty wyjątkowo pięknie się prezentują, szczególnie wypełnione barwną porcelaną czy eleganckim szkłem, ale są dużo bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, ale wygodne korzystanie z nich zazwyczaj wiąże się z koniecznością instalacji specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego sięgnięcie do wnętrza szafki.
Niezbędne akcesoria kuchenne
Ostatnią, ale równie ważną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnione będą szafki i które ułatwi codzienne czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dobrane do rodzaju kuchenki, a także wiele mniej oczywistych akcesoriów, takich jak duże misy, naczynia do serwowania, formy do pieczenia, obieraki i wyciskarki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie powinny być dopasowane do rodzaju wybranych garnków, zupełnie inne są przeznaczone do tych metalowych, a inne do powłok ceramicznych i teflonowych.