Lampy zewnętrzne – co wybrać?

Zakup oświetlenia ogrodowego jest nie lada wyzwaniem. Najpierw należy precyzyjnie rozplanować, w których miejscach się ono przyda, a następnie dokonać wyboru odpowiednio dostosowanych jego typów. Z jakich elementów składa się oświetlenie ogrodowe? Jak wybrać odpowiedni rodzaj lamp? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia zewnętrznego?

Wybór odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego nie jest sprawą prostą. Jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim oświetlenie ogrodowe musi zawierać kilka podstawowych elementów. Są to: oświetlenie furtki i bramy wyjściowej, lampy oświetlające ścieżkę i podjazd, kinkiety przy schodach, a także elementy oświetlające wejście.

Lampy zewnętrze posiadają konkretne klasy szczelności. Innymi słowy, jest to ochrona przed ciałami stałymi jak np. pył i kurz, a także przed cieczami. Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić na to oznaczenie pilną uwagę. Dobrze, aby oświetlenie ogrodowe było także wyposażone w czujniki ruchu. Automatycznie zapalanie i gaszenie się światła sprawi, że nie nie musimy sobie zaprzątać głowy jego włączaniem i wyłączaniem.

Bardzo ważnym parametrem jest dobór odpowiedniej barwy światła. Zależy on od rodzaju budynku, który jest oświetlany. Na ogół domy o nowoczesnej bryle podświetlane są na kolory zimne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku budynków bardziej zabytkowych. Wtedy warto zastosować ciepłą barwę, która dobrze podkreśli jego charakter.

Jakie są rodzaje lamp zewnętrznych?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia zewnętrznego są kinkiety. Na ogół przytwierdza się je do ścian budynków, jednak mogą być także wykorzystane przy ogrodzeniu lub architekturze ogrodowej. W otoczeniu domu znaleźć możemy również oświetlenie zwisające lub plafoniery. Zazwyczaj wykorzystuje się je na gankach, tarasach lub balkonach.

Do oświetlania punktowego najlepiej nadają się reflektory. Możemy nimi oświetlić ściany budynku lub elementy ozdób ogrodowych. Wykorzystywane są one w przypadku instalacji zasilanych napięciem sieciowym i niskim. W przypadku oświetlenia ogrodowych ścieżek najlepszym rozwiązaniem będą słupki. Osadzić można je zarówno na brukowanej ścieżce, jak i ziemistym podłożu.

W większych ogrodach swoje zastosowanie znajdą latarnie ogrodowe. Są one dosyć wysokie i wymagają wcześniejszego postawieniu fundamentu wraz z elementami do montażu. Jeszcze innym rodzajem oświetlenia są oprawy najazdowe. Mają one okrągły lub prostokątny kształt i na ogół wykonane są ze stali. Za ich pomocą można oświetlić np. basen.