Czas na to, aby zbudować własny dom

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Chociażby, jeżeli chodzi o finanse. Nawet, jeżeli ktoś zdecyduje się na to, aby wybudować dom techniką szkieletową/drewnianą, musi liczyć się z tym, że w grę wchodzi kwota powyżej 100 000zł. Rzadko kto ma taką sumę (a właściwie to jeszcze większą) na koncie, dlatego też należy uwzględnić kredyt hipoteczny. Dlatego też do takich poważnych inwestycji należy podchodzić z głową, aby mieć pewność, że wszystko zostanie kompletnie zrealizowane.

Od czego należy zacząć?

Budowy domów Warszawa prowadzone są stale. Właściwie to chyba nie ma pory roku, kiedy to prace (na różnych etapach) są zawieszane. Jedne osoby kończą, a drugie zabierają się dopiero za działanie. I tak w kółko. Głupio byłoby jednak nie wykorzystywać potencjału ziemskiego, jeżeli taka jest możliwość.

O czym należy pamiętać już od samego początku? Na co należy położyć mocny akcent, aby być pewnym tego, że wszystko będzie przebiegało zgodne z planem? Na pierwszy rzut pójdzie etap planowania, jak również wykonywania projektu domu. Każdy inwestor musi określić, co tak naprawdę jest mu potrzebne do szczęścia. Czy będzie to duży, czy też mały dom? Nie można również pominąć przy tym potrzeb domowników, którzy już są lub ewentualnie mogą wystąpić w przyszłości.

Trzeba również zadbać o dopełnienie odpowiednich formalności, aby móc faktycznie wbić łopatę w ziemię. Na liście takich dokumentów znaleźć można m.in.: decyzję o warunkach zabudowy, oświadczenie o możliwości przyłączenia przyszłego budynku do poszczególnych sieci, projekt budowlany w wymaganej liczbie egzemplarzy, pozwolenie na budowę wydane przez urząd lub ewentualnie zgłoszenie budowy, etc. Lista formalności jest długa, dlatego im szybciej ktoś zacznie ją załatwiać, tym dla niego i dla postępu prac lepiej.

Dobra ekipa budowlana

Dokumenty są, działka także. Nie brakuje również projektu, który stanowi podstawę do wykonania wszelkiego rodzaju prac. Czas więc na to, aby poszukać ekipy budowlanej, która zabierze się za realizację budowy. Wybór samej ekipy powinien zostać potraktowany bardzo poważnie. Dlaczego? Ponieważ tylko dzięki temu będzie można mieć pewność, że wszelkiego rodzaju prace, będą przebiegać bez żadnych zakłóceń.

Co więcej, dom zostanie wybudowany z porządnych, solidnych materiałów, z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Niestety, ale polskie ekipy budowlane znane są z tego, że potrafią odwalić „fuszerkę”. Chociaż nie jest tu mowa o wszystkich ekipach. Warto wybrać osobę z polecenia. Taką, która działała u znajomych, bliskich. Najlepsza ocena to ta, która wygłaszana jest przez bliskie osoby, które są faktycznie znane. Jeżeli ich nie ma, warto zajrzeć do internetu, gdzie wszyscy dzielą się swoimi opiniami. Nie tylko, jeżeli chodzi o wrażenia pozytywne. Z ocenami negatywnymi warto się zapoznać także, aby mieć pewność, kogo należy omijać szerokim łukiem.

Przy wyborze ekipy budowlanej nie warto na pierwszym miejscu stawiać niskiej ceny. Może się bowiem okazać, że porządna budowa wcale nie idzie w parze z atrakcyjnymi stawkami budowlanymi.