Jak urządzić wygodną kuchnię?

Kuchnia to pomieszczenie, gdzie spędzamy dużo czasu i wykonujemy szereg praktycznych prac. Nic więc dziwnego, że każdy z nas chciałby mieć funkcjonalną, wygodną i ładną kuchnię. Ten cel można osiągnąć dzięki kilku krokom.

Najważniejsze decyzje, jakie trzeba podjąć w kuchni

Bez względu na to, czy nasza kuchnia jest duża czy całkiem malutka możemy ją praktycznie urządzić. Warto więc zacząć od ogólnego planu. Przede wszystkim na wstępie podejmujemy decyzję czy chcemy mieć kuchnię osobną czy otwartą na salon. Obecnie pojawia się coraz więcej kuchni w formie aneksu, co jest wygodnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi i osób, które lubią gotować wspólnie z gośćmi. Czasami otwarta kuchnia jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Taka sytuacja pojawia się w starych mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty, gdzie kuchnie były małe, ciemne i posiadały nieestetyczne okno w ścianie. Taką kuchnię najlepiej wiec otworzyć na salon burząc część ścian.
Aranżując kuchnię należy zdecydować czym pokryjemy podłogi, ściany oraz czy będziemy instalować podwieszany sufit. Należy zadbać o sprawną wentylację i dobre doświetlenie tego pomieszczenia. W kuchni główną część wyposażenia będą stanowiły meble. Jeśli miejsce na to pozwala warto zadbać także o ustawienia stołu bądź blatu, który będzie stanowił funkcję barku.

Dobieramy meble kuchenne

Zdecydowanie najlepszym wyborem jest zakup mebli kuchennych na wymiar. Dzięki nim zabudujemy każdą, nawet małą czy wyjątkowo niewymiarową przestrzeń. Meble kuchenne należy projektować przy zachowaniu zasady trójkąta roboczego, co znacznie ułatwia codzienną pracę. Współcześnie produkowane meble mają cały szereg nowoczesnych i przydatnych funkcji dodatkowych. Warto postawić na wyposażenie w postaci koszy cargo czy wysuwanych półek z koszami na odpady. Duży sprzęt AGD najlepiej wygląda w zabudowie dlatego nie należy oszczędzać na zabudowie lodówki czy piekarnika.

Planuj kuchnię pod kątem wygodnego sprzątania

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że kuchnia to pomieszczenie, które wymaga dużo sprzątania trzeba więc starać się to sobie maksymalnie uprościć. Na ścianach powinny być zmywalne farby a podłogę warto pokryć płytkami gresowymi, łatwymi do zmywania. Trzeba też dobrze przemyśleć czym pokryjemy ścianę pomiędzy blatem a szafkami. Nie wszystkie obecnie modne materiały są tak samo łatwe do czyszczenia. Osoby, które wybiorą kuchnię indukcyjną zamiast kuchni gazowej z pewnością odczują dużą ulgę w sprzątaniu. Gdy w kuchni nie ma gazu unikamy tłustego osadu na kuchence, meblach i garnkach. Zarówno dla szybkiego sprzątania jak i estetyki ważne jest by mieć puste blaty. Im mniej przedmiotów trzymamy na wierzchu, tym mniej będziemy mieć później czyszczenia.

Dynarek meble do kuchni
ul. Janusza Korczaka 22
20-456 Lublin
NIP 9462660103